انواع شرکتهای گردشگری یا مسافرتی در ایران

در ایران شرکتهای مسافرتی از نظر فعالیت به چند دسته تقسیم میگردد:

شرکتهای مسافرتی مجوز بند ب

با در دست داشتن این مدرک این شرکتها میتوانند به برنامه ریزی سازماندهی اجرا نظارت بک برنامه سفر در غالب پکیج تور یا بسته سفر اقدام کنند. بدین معنی که میتوانند از یک تور یک روزه تهران گردی تا یک تور دور اروپا یا امریکا را برنامه ریزی و قیمت گذاری کرده و شروع به تبلیغ در رسانه های گروهی و به مسافر گیری دست بزنند.

این شرکتها حق صدور بلیط هواپیما چه به صورت چارتر و چه سیستم را ندارند و حق فعالیت در مسیرهای مکه مدینه کربلا سوریه و… را به هیچ وجه ندارند.

این شرکتها میتوانند با معرفی لیدر به زبان کشورهایی مورد نظر از سازمان گردشگری مجوز اقدام به کار برای گرفتن ویزا بکنند و دست به رزو هتل در سراسر جهان بزنند.

شرکتهای مسافرتی بند الف

این گونه شرکتها تحت نظر سازمان هواپیمایی کشوری و میراث اداره میگردند که پس از کسب مدرک از سازمان هواپیمایی کشوری اجازه صدور بلیط هواپیما را میابند که بعد از این مرحله با گذارندن وجه تضمین به ایرلاینها کشور از انها تیکت دریافت گرده و نسبت به صدور ان اقدام میکنند در صورتی که درندگان بند الف در صدور بلیط خطوط خارجی به موفقیت رسیده و امار فروش بالایی داشته باشند ان شرکت از سازمان جهانی مقررات هوایی برای این شرکت تقضای یاتا کد میکنند که اعتباری برای ان شرکت محسوب می گردد.

شرکتهای مسافرتی بند پ

این گونه شرکتها فقط مجوزشان فعلیتشان در ضمینه اجرای تورهای زیارتی خلاصه میگردد و در این صنف بهترین و امن ترین مجوز میباشد چون مدیران انها در طول سال بیکار بوده و کوچک ترین توانایی و تخصص اجرایی در هیچ ضمینه گردشگری را ندارند و سازمان حج کلیه کارها را برایشان انجام میدهد و این افراد را میتوان حقوق بگیران سازمان حج معرفی کرد.

البته در بعضی از این گونه شرکت ها افراد توانمندی حضور دارند که به صورت قدرتمند در قسمت چارتر به سمت دمشق یا کربلا فعالیت میکنند وبا حسن انجام کار خاطرات زیبا و زیارتی به یاد ماندنی برای زوار رقم میرنند در شهرهای بزرگ سهمیه بند پ تا ده سال اینده عموما بسته است این مجوز برای نور چشمی ها و خودی ها عموما صادر می گردد.

مجوز صدور بلیط قطار (رجا)

این مجوز در دستان رجا میباشد و با برگزاری دوره ها درون سازمانی برای متقاضیان نسبت به صدور مجوز فعالیت اقدام می کند.

سود صدور این بلیط ۴درصد بوده که حقوق کارمند مربوطه هم تامین نمیگردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *