اساسنامه ثبت شرکت

اساسنامه شرکت سندى است که به آن اعتبار مى‌دهد. و در آن برنامه و سرمایه شرکت،هدف و نحوه فعالیت و وظایف هر یک از اعضاء شرکت و هیئت مدیره و مجامع عمومى و بازرسان شرکت و تعداد مدیران و نحوه انتخاب و مدت مأموریت و چگونگى تعیین جانشین مدیرانى که فوت یا استعفاء نموده و یا محجور و معزول مى‌شوند معین مى‌گردد و کلیه مواد آن براى اعضاء لازم‌الرعایه مى‌باشد .

همان‌طورى که در زندگى یک شخص حقیقى شناسنامه او باعث هویت و اعتبارش مى‌شود در شخص حقوقى نیز اساسنامه به او هویت و اعتبار مى‌دهد.

شرکت‌هاى سهامى عام و سهامى خاص باید اساسنامه داشته باشند.اساسنامه سند هویت شرکت‌هاى تجارتى است. به این معنى که در اساسنامهٔ هر شرکت مشخصات آن از قبیل اسم و موضوع و هدف و سرمایه و مدیران و نحوه انتخاب و وظایف و اختیارات آنها و چگونگى تعیین جانشین در مواردى که بعضى از آنها فوت نموده و یا محجور گردیده و یا استعفاء کرده و یا صلاحیت او سلب شده باشد، معین و مشخص مى‌شود و مفاد آن براى همه شرکاء لازم‌الرعایه است.

اساسنامه به مجموعه ای از مقررات و تصمیمات و تعهدات و موافقت هایی اطلاق می شود که وفق قانون تجارت تنظیم و طی انجام تشریفات قانونی و با آراء تعدادی از اعضاء تصریح شده در قانون به تصویب عالی ترین تشکل سهامداران شرکت یعنی «مجمع عمومی» رسیده باشد و پس از تصویب کلیه اعضاء مکلف به رعایت مفاد آن خواهند بود. در هنگام آغاز یک فعالیت اقتصادی و ثبت شرکت با آن روبرو خواهید شد تنظیم اساسنامه شرکت می باشد.

مهمترین چیزی که درابتدای امر برای راه اندازی یک شرکت ضروری است ، تنظیم اساسنامه شرکت است.

اساسنامه شرکت بسیار مهم و اساسی می باشد و همانطور که از نامش مشخص است اساس و پایه یک شرکت می باشد که تمامی موارد مهم یک شرکت در آن قید می شود به طور کلی در هنگام آغاز یک فعالیت اقتصادی و ثبت شرکت باید اساسنامه را آماده کنید.

اساسنامه مهمترین رکن شرکت سهامی و سندی است که شرط فقط به آن بستگی دارد.

مرکز اصلی شرکت باید در اساسنامه نوشته شود و معمولاً مجامع عمومی در آنجا منعقد میشود و جلسات هیئت مدیره در آنجا تشکیل می شود .

مرکز شرکت را مجمع عمومی فوق العاده می تواند تغییر دهد.هرتغییری در مواد اساسنامه در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده قرار دارد و مدت شرکت نیز یکی از مواد اساسنامه است از این جهت مجمع عمومی می تواند مدت را تمدید و یا این که به ملاحظاتی مدت شرکت را تقلیل دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *